جزیره هیبلی آدا

جزیره هیبلی آدا Heybeliada

آدرس بر روی نقشه :

جزیره هیبلی آدا

مسیر دسترسی :

در اسکله کاباتاش (قسمت اروپایی) و یا اسکله بستانجی (قسمت آسیایی) می توانید سوار فری های تندرو یا معمولی شوید.

توضیحات :

هیبلیادا یا هیبلی آدا (به یونانی: Χάλκη, Halki) دومین جزیره بزرگ در دریای مرمره در نزدیکی استانبول است. این محله به طور رسمی یک محله در منطقه آدالار استانبول، ترکیه است.

جزیره هیبلی آدا

در این جزیره زمانی که از کشتی یا اتوبوس دریایی پیاده می‌شوید، مدرسه بزرگ کادت نیروی دریایی مشرف به اسکله در سمت چپ است. دو قطعه معماری جالب در محوطه مدرسه وجود دارد. یکی از آنها کاماریوتیسا است، تنها کلیسای بیزانسی باقی مانده در جزیره، و مهمتر از آن آخرین کلیسایی است که قبل از فتح قسطنطنیه ساخته شده است. دیگری قبر ادوارد بارتون، دومین سفیر انگلیس است که توسط الیزابت اول انگلستان به قسطنطنیه فرستاده شد، او آخرین روزهای خود را در هیبلی گذراند تا از طاعون که در شهر در سال 1598 موج می زد بگریزد. بقایای او بعداً به این شهر منتقل شد. گورستان بریتانیا در محله حیدرپاشا در منطقه اوسکودار قرار دارد.

در سمت راست اسکله، شهر با بارها و کافه‌هایش، هتلی که در تمام طول سال باز است، و بسیاری از خانه‌های چوبی دوست‌داشتنی دوران عثمانی قرار دارد.

صومعه های ارتدکسی

در بالای کوه مرکزی جزیره یک صومعه ارتدکسی یونانی متعلق به قرن یازدهم قرار دارد که مدرسه علمیه هالکی که دیگر فعالیتی ندارد، مدرسه علمیه اصلی ارتدکس یونانی در ترکیه و حوزه علمیه کلیسای ایلخانی قسطنطنیه را در خود جای داده است. در سال 1971، بخش هایی از قانون دانشگاه خصوصی توسط دادگاه قانون اساسی ترکیه مغایر با قانون اساسی اعلام شد. متعاقباً تمام مؤسسات آموزش عالی خصوصی یا بخشی از دانشگاه های دولتی یا تعطیل شدند. هیئت امنای Halki از تبدیل شدن آن به بخشی از دانشگاه استانبول خودداری کرد. در نتیجه بخش حوزوی مدرسه علمیه هالکی تعطیل شد. بخش دبیرستان هنوز باز است، اما دیگر دانش آموز ندارد. این صومعه گردشگران را از سراسر یونان و ترکیه به خود جذب می کند.

جزیره هیبلی آدا

برای جلوگیری از آلوده شدن جزیره، تنها وسایل نقلیه موتوری مجاز در جزیره، وسایل نقلیه خدماتی (آمبولانس، آتش نشانی، پلیس و موارد مشابه) هستند، تنها اشکال حمل و نقل پیاده روی، دوچرخه، اسب و کالسکه و حمل و نقل خدماتی است. فرودگاهی نیز در این جزیره وجود ندارد. تنها راه‌رسیدن به جزیره هیبلی آدا قایق‌است. خانه İsmet İnönü - دومین رئیس جمهور ترکیه - نیز در هیبلی آدا واقع شده‌است و امروزه بعنوان موزه فعالیت می‌کند.

جمعیت زمستانی جزیره حدود 3000 نفر است، اما در تابستان صاحبان خانه های تابستانی برمی گردند و جمعیت به حدود 10000 نفر افزایش می یابد. جاذبه‌های اصلی در طول تابستان کنسرت‌های کوچک در فضای باز در شورای محلی، یک باشگاه شنا و تناسب اندام در کنار دریا، و راهپیمایی سالانه روز استقلال است که توسط نیروی دریایی ساکن در تور جزیره برگزار می‌شود.

TCG Heybeliada، کشتی اصلی دوازده ناوگروه کلاس Milgem (هشت فروند اول) و ناوچه (چهار آخر) که برای نیروی دریایی ترکیه ساخته‌می‌شود، به نام این جزیره نامگذاری شده‌است.

جنبه های تاریخی جزیره هیبلی آدا

این جزیره در دوران باستان به نام های هالکی، هالکیتیس (به یونانی: Χαλκίτις) و Demonesos (Δημόνησος) شناخته می شد. دو نام اول از کلمه یونانی halkos (به یونانی: χαλκός) از کلمه مس گرفته‌شده‌است. این جزیره در عهد باستان منبع معروف مس و سنگ معدن مس بوده است.

جزیره هیبلی آدا

در یکی از تپه‌های جزیره، صومعه تثلیث مقدس (به یونانی: ΜΟΝΗ ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΟΣ) توسط پدرسالار فوتیوس اول قسطنطنیه (قرن نهم) تأسیس شد. این صومعه در اواسط قرن شانزدهم و دوباره در سال 1831 سوزانده شد و سرانجام توسط پاتریارک آلمانوس چهارم قسطنطنیه در سال 1844 بازسازی شد.

در جنوب شرقی جزیره، صومعه ای از سنت جورج توسط امپراتور جان هشتم پالایولوگوس (حکومت از 1425 تا 1448) تأسیس شد که بعداً به Theotokos (مریم باکره) تقدیم شد. پس از بسیاری از حوادث ویرانگر، صومعه توسط الکساندر یپسیلانتیس در پایان قرن 18 بازسازی شد. در قرن 19 و اوایل قرن 20، مدارس یونانی، به ویژه حوزه علمیه هالکی، در جزیره هیبلی آدا قرار داشت.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.