جزیره بیوک آدا

جزیره بیوک آدا Büyükada

آدرس بر روی نقشه :

جزیره بیوک آدا

مسیر دسترسی :

در اسکله کاباتاش (قسمت اروپایی) و یا اسکله بستانجی (قسمت آسیایی) می توانید سوار فری های تندرو یا معمولی شوید.

توضیحات :

بیوک آدا (به یونانی: Πρίγκηπος یا Πρίγκιπος، ترجمه شده Prinkipos یا Prinkipo) بزرگترین جزایر شاهزاده در دریای مرمره، در نزدیکی استانبول است که مساحتی در حدود 2 مایل مربع (5 کیلومتر مربع) دارد. این محله به طور رسمی در منطقه آدالار (جزایر) استان استانبول ترکیه است.

جزیره بیوک آدا

ریشه نام گذاری جزیره بیوک آدا

نام این جزیره در زبان ترکی به معنای جزیره بزرگ است. نام های جایگزین یونانی Πρίγκηπος یا Πρίγκιπος به معنای "شاهزاده" یا "پیشترین" است.

از لحاظ جغرافیایی

بیوک آدا از دو قله تشکیل شده است. نزدیک‌ترین مکان به لنگرگاه کشتی، İsa Tepesi (به معنی تپه عیسی در ترکی)، سابقاً Hristos (Χριστός، نام یونانی عیسی مسیح)، در بالای یتیم‌خانه یونانی سابق قرار دارد، یک ساختمان چوبی عظیم است که اکنون در حال فروپاشی است. در دره بین دو تپه، کلیسا و صومعه آگیوس نیکولاس و یک نمایشگاه سابق به نام پارک لونا قرار دارند.

تاریخچه جزیره بیوک آدا

امپراتور بیزانس، جاستین دوم در سال 569 میلادی یک قصر و صومعه در Büyükada ساخته بود. صومعه بیوک آدا محل تبعید امپراتورهای بیزانس ایرن، یوفروسین، تئوفونو، زوئی و آنا دالاسنا بود.

چندین ساختمان تاریخی در بیوک آدا وجود دارد، مانند کلیسای ارتدکس یونانی و صومعه Hagia Yorgi که قدمت آن به قرن ششم باز می گردد. همچنین کلیسای آگیوس دیمیتریوس و مسجد حمیدیه که توسط عبدالحمید دوم ساخته‌شده‌است، نیز در این جزیره قراردارد. اسکله توسط معمار ارمنی میهران آذریان ساخته‌و طراحی شده‌است.

جزیره بیوک آدا

پرنسس فاهرنیسا زید در سال 1901 در این جزیره به دنیا آمد.

لئون تروتسکی پس از تبعید از اتحاد جماهیر شوروی در فوریه 1929، در آوریل 1929 به بیوک آدا (معروف به پرینکیپو) منتقل شد و تا ژوئیه 1933 در آنجا زندگی کرد. تروتسکی در پرینکیپو در خانه ای به نام عمارت یاناروس اقامت کرد.

در نیمه اول قرن بیستم، این جزیره در میان ترک‌ها، یونانیان، یهودیان و ارمنیان مرفه محبوب بود. Işil Dillig نیز شخصیت معروف دیگری است که در این جزیره بزرگ شد.

وضعیت حمل و نقل در جزیره بیوک آدا

در تمام جزایر اطراف استانبول استفاده از وسایل نقلیه موتوری - به جز وسایل نقلیه خدماتی - ممنوع است. بنابراین ساکنان و بازدیدکنندگان از جزیره بایستی از دوچرخه، اسب و کالسکه برای گشت و گذار در اطراف جزیره استفاده کنند.

بازدیدکنندگان می‌توانند از تورهای داخلی جزیره با کالسکه فایتون را رزرو کنند. این تورها به "Small Tour" یا همان تور کوچک مشهور هستند و آنها را به بالای تپه های Agia Yorgi (سنت جورج، به یونانی Άγιος Γεώργιος)، کلیسایی کوچک در بالای تپه که منظره پانوراما باشکوهی دارد، می برند. در آگیا یورگی شما می توانید از کافه ای که شراب، چیپس و ساندویچ سوسیس سرو می کند، استفاده کنید و از فضای سبز و منظره آن لذت ببرید.

جزیره بیوک آدا

کشتی‌ها از Bostancı، Kartal و Maltepe در سمت آسیایی و از Kabataş در سمت اروپایی به بیوک آدا حرکت می‌کنند.

شرایط زندگی بد اسب های جزیره و نبودمرکز درمانی برای اسب‌ها در این جزیره مورد انتقاد گروه‌های حقوق حیوانات قرارگرفته‌است. براساس آمار رسمی، سالانه 400 اسب در این جزیره می‌میرند، اگرچه فعالان این آمار را کمتر از آمار واقعی می دانند و ادعا می کنند که طول عمر اسب ها در جزایر به شدت کاهش می یابد و آمار مرگ را بالاتر از این حد می دانند.

مکان های محبوب جزیره بیوک آدا

جزیره بیوک آدا کلیساها، صومعه ها و عمارت های تاریخی بسیاری دارد که گردشگران می توانند از آنها دیدن کنند. کلیساهای اصلی بیوک آدا، کلیساهای ارتدکس یونانی Panagia، Hagios Demetrios، کلیسای Franciscan San Pacifico و کلیسای ارمنی Surp Astvadzadzin Verapolium هستند. دو صومعه ارتدکس یونانی هاگیوس جورجیوس کودوناس و سوتیروس کریستو، دو صومعه موجود در این جزیره هستند.

این جزیره دارای تعداد زیادی عمارت تاریخی است. مشهورترین آنها عبارتند از: عمارت‌های کون پاسا، یلکنسی زاده، فابیاتو و میزی.

علاوه بر این، این جزیره دارای یتیم خانه ارتدوکس یونانی پرینکیپو است که بزرگترین ساختمان چوبی در اروپا و دومین ساختمان بزرگ چوبی در جهان است.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.