محله سارییر استانبول

محله سارییر Sarıyer

آدرس بر روی نقشه :

محله سارییر

مسیر دسترسی :

ایستگاه متروی Hacıosman در خط M2

توضیحات :

سارییر (تلفظ [saˈɾɯjeɾ]) شمالی ترین منطقه استانبول، ترکیه، در سمت اروپایی شهر است. منطقه سارییر یک منطقه ای بزرگ است که شامل روستاهای سمت اروپایی بسفر از روملیفنری، تارابیا، ینیکوی، ایستینیه، امیرگان تا روملیحیساری تشکیل شده است. سارییر همچنین سواحل دریای سیاه در غرب دهانه بسفر از جمله روستای کیلیوس را اداره می کند. همسایگان آن ایوپ در شمال غربی، بشیکتاش در جنوب و کاگیتانه در غرب هستند.

سارییر تقریباً 260000 نفر جمعیت دارد. شهردار شوکرو گنچ از حزب جمهوری خواه خلق (CHP) است. برخی از بخش های بی اوغلو و چاتالجا به این منطقه ملحق شدند و سارییر در سال 1930 به مرکز منطقه تبدیل شد. پس از واگذاری شهرستان کمربورگاز به ناحیه ایوپ در سال 1936، مرزهای ولسوالی کاهش یافت و روستاهای مسلک و آیازاغا در سال 1954 به منطقه شیشلی واگذار شد.

محله سارییر

تاریخچه محله سارییر

روستاهای بسفر سارییر، که توسط تپه‌هایی شیب دار احاطه شده اند، زمانی مکانی برای گردهمایی ماهیگیری روستایی ها بودند. این روستاها بعداً به محل اقامت ثروتمندان شهر تبدیل شدند. در دوره عثمانی سلاطین برای پیک نیک و گردش به این روستاها می آمدند. در طول قرن‌های 18 و 19، ساحل مملو از اقامتگاه‌های تابستانی تجار خارجی ثروتمند پرا و گالاتا بود. بسیاری از سفارتخانه های خارجی در این دوره اقامتگاه های تابستانی ساختند. از زمان ساخت جاده ساحلی، در این روستاها، و به طور چشمگیری در دامنه های تپه های پشت سر آنها، ویلاهای گران قیمت زیادی توسط تجار، بازیگران و موسیقی دانان ثروتمند استانبول ساخته شد. این منطقه به دلیل داشتن خط ساحلی و جنگل سرسبز باعث جذب افراد ثروتمند شده است.

محله سارییر کنونی

سارییر از طریق جاده Buyukdere، جاده اصلی بشیکتاش تا Maslak به مرکز شهر استانبول متصل می شود. این مسیری است که مینی‌بوس‌های ساریر - بیشیکتاش از آن استفاده می‌کنند. همچنین خدمات قایق پرسرعت برای رفت و آمد به شهر وجود دارد. البته بیشتر افراد ترجیح می دهند که با وسایل شخصی به این محل رفت و آمد داشته باشند.

سارییر خود شهری سنتی ترک نشین و مخصوص طبقه کارگر است که فاقد زیرساخت های لازم شهرنشینی است. مردم محلی در صنعت ماهی گیری و رستوران های معروف سرو ماهی مشغول به کار هستند. علاوه بر رستوران های معروف کافه‌ها، کباب‌خانه‌ها و بارهای مختلفی وجود دارد که بسیاری از ساکنان استانبول آخر هفته‌ها برای خوردن و نوشیدن به آنجا می‌آیند. بسیاری از رستوران ها متعلق به نوازندگان مشهوری هستند که گاهی اوقات برای مشتریان برنامه های زنده برگزار می کنند.

محله سارییر

امیرگان محله سارییر

امیرگان خلوتگاهی سرسبز و خلوت است که علیرغم ساخت بی رویه ویلا، همچنان سرسبزی خود را حفظ کرده است. نام این منطقه به خاطر اربابان عثمانی (امیر) است که برای گشت و گذار به اینجا آمده بودند.

رشیت پاشا محله سارییر

رشیت پاشا منطقه ای شلوغ در تپه بالای امیرگان است. این روستای بزرگ شامل ویلاهای جذاب در دامنه تپه های جنگلی است. پردیس مدرن بورس اوراق بهادار استانبول و یکی از پردیس دانشگاه فنی استانبول و یک مرکز خرید بزرگ جدید به نام Istinye Park در نزدیکی آن قرار دارند.

ایستینیه محله سارییر

ایستینیه یک بندر ماهیگیری است که زمانی دارای یک کارخانه کشتی سازی نیز بود. این منطقه دهکده ای پر از باغ های چای در کنار دریا می باشد. مانند بسیاری از روستاهای این منطقه، ایستینیه نیز پر از ویلاهای لوکس می باشد. در سال 2003 کنسولگری باشکوه آمریکا در اینجا ساخته شد. نهر شهر زمانی آلوده به فاضلاب بود. این جریان اکنون از نظر بیولوژیکی تصفیه می شود تا هر گونه پساب به تنگه بسفر را از بین ببرد.

محله سارییر

ینیکوی محله سارییر

Yeniköy متشکل از ویلاهای لوکس در دامنه تپه و منطقه کوچکی از خانه های قدیمی در نزدیکی دریا است. در این منطقه که روستایی قدیمی به حساب می آید، جامعه ای قدیمی یونانی را شامل می شود. کلیساهای ارتدکس این منطقه گواه وجود جامعه یونانی است. کافه‌ها و نانوایی‌های قدیمی ینیکوی، احساس زندگی در استانبول قدیمی را بوجود می آورد. تانسو چیلر، نخست وزیر سابق، در یک خانه شهری در کنار دریا زندگی می کند. در سال های اخیر در Yeniköy جامعه ای از فیلیپینی ها سکنی گزیده اند که بعنوان خدمه خانگی در ویلاهای بزرگ کار می کنند.

Tarabya محله سارییر

Tarabya که قبلاً نام یونانی آن Theràpia نشات گرفته از کلمه یونانی therapeia (به معنای درمان) بود و نشان دهنده استفاده سابق این منطقه به عنوان پناهگاهی از شهر برای بیماران است. اکنون این محله یک محله درجه یک است که هتل بزرگ تارابیا در آنجا قرار دارد. رستوران‌های ماهی و «میخانه»ها با موسیقی سنتی، نوشیدنی و فضای ترکی در این منطقه وجود دارد. دانشگاه مارمارا یک سایت کوچک در اینجادارد که زبان فرانسه را آموزش می‌دهد که در ویلایی ساخته‌شده توسط الکساندر یپسیلانتیس قراردارد. زمانی نهری از اینجا به تنگه بسفر می‌رفت، اما اکنون با بتن پوشانده‌شده‌است. تارابیا همچنین محل کنسولگری آلمان است.

بیوک دره محله سارییر

Büyükdere سابقاً ناحیه یونانی-بیزانسی به نام Vathys Kòlpos بود که در زبان یونانی به معنی «خلیج عمیق» است. این منطقه در ابتدا منطقه‌ای مسکونی و آرام‌بود که بیشتر از محله های قدیمی و آرام تشکیل شده‌بود. با این حال، در سال های اخیر شاهد ساخت ویلاها و آپارتمان های گران قیمت در آن بوده ایم. در این منطقه تعدادی کلیسا، کنسولگری تابستانی اسپانیا و روسیه و موزه سادبرک حانیم قرار دارد. مکان هایی برای‌نشستن در کنار تنگه بسفر و نوشیدن‌چای نیز در آن یافت می‌شود.

باهچکوی محله سارییر

باهچکوی سابقاً ناحیه پترا بیزانس بود. این منطقه یکی از روستاهای شمالی ساریر است. پس از بازگشت سلیمان اعظم از بلگراد، صرب ها را در جنگل مجاور اسکان داد که از آن زمان به نام جنگل بلگراد (Belgrad Ormanı) شناخته می شود. در قرن نوزدهم، روستا در داخل جنگل بلگراد قرارداشت، اما به دلیل عقب‌نشینی برنامه دوم توسعه، باهچکوی اکنون در لبه جنگل قرارگرفته است.

محله سارییر

جنگل بلگراد در محله سارییر

جنگل بلگراد، زمانی محل تمرین ارتش عثمانی بود. اما امروزه محل مناسبی برای پیک نیک های آخر هفته محسوب می شود. جاده کیلیوس از اینجا می گذرد. این جنگل محل دپارتمان جنگل‌داری دانشگاه استانبول است و با وسایل نقلیه عمومی قابل دسترسی است. در اینجا همیشه جوامع روستایی وجودداشته‌است، اما از دهه 1990، خانه های مجلل و مدارس خصوصی در بخش هایی از جنگل ساخته‌شده‌است. بزرگترین این پیشرفت ها روستای جدید Zekeriyaköy را بوجود آورد که در حال حاضر یکی از گران ترین مناطق مسکونی در استانبول است. محوطه دانشگاه خصوصی و معتبر کوچ نیز در جنگل واقع شده‌است. رشد این مناطق ممکن است همراه با ساخت و ساز و برنامه ریزی هایی که برای جریان ترافیکی وجود دارد، بالاتر نیز برود.

کیلیوس در محله سارییر

کیلیوس شهرکی کوچک و خلوتگاهی دلپذیر است. اگرچه اغلب در زمستان بادگیر و سرد است. برخی از ساکنان استانبول در کیلیوس در دریا شنا می‌کنند، اگرچه ساحل صخره‌ای و جریان‌های قوی در این منطقه وجود دارد. جاده Kilyos از طریق جنگل بلگراد به دوران عثمانی بازمی‌گردد، اگرچه ترمیم هایی برای دسترسی آسان تر به آن انجام شده‌است.

شنا در این منطقه

کسانی که طرفدار شنا کردن در ساحل های زیبای استانبول هستند، حتما نام سارییر را می شناسند. اما همان طور که گفته‌شد در برخی از مناطق سارییر شناکردن بسیار خطرناک‌است. بنابراین به مکان هایی بروید که تحت نظارت است و مجوز شنا کردن در آن وجود دارد.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.