محله چوکورجوما استانبول

محله چوکورجوما استانبول Çukurcuma

آدرس بر روی نقشه :

محله چوکورجوما

مسیر دسترسی :

ایستگاه تراموا Tophane در خط T1

توضیحات :

چوکورجوما (انگلیسی: "Friday Valley") محله ای در منطقه بی اغلو استانبول، ترکیه است. از ویژگی های این خیابان عتیقه فروشی ها و کافه هایی است که در آن وجود دارد. این محله در جنوب شرقی خیابان استقلال و در دره ای با چشم انداز بسفر، با فاصله کمی از میدان گالاتاسارای و بین محله های Tomtom و جهانگیر قرار دارد. خیابان چوکورجوما این مناطق را به هم متصل می کند. قدمت بناهای موجود در این محله عمدتاً به قرن نوزدهم و برخی از ساختمان‌های آن مربوط به دوره عثمانی در قرن پانزدهم است.

محله چوکورجوما

تاریخچه محله چوکورجوما

این محله در تمام دوره بیزانس خالی از سکنه بود. گفته‌می‌شود که در جریان فتح قسطنطنیه (1453 میلادی)، سلطان محمد فاتح، نماز جمعه را در این دره خوانده‌است. واژه‌های ترکی «چوکور» به معنای «دره» و «جوما»  به معنای روز جمعه است که نام این خیابان از اصطلاح «چوکورکوما» گرفته شده است. گفته‌می‌شود که مسجد محتّین ملا فناری نیز به همین نماز محمد فاتیح بازمی‌گردد. سازه چوبی کنونی بین سالهای 1541 تا 1547 توسط معمار سنان به نمایندگی از شیخ الاسلام Çivizade Hacı Mehmed Efendi ساخته شد.

در قرن نوزدهم، با شروع از بلوار استقلال پرا، خانه های ساخته‌شده عمدتاً به سبک معماری اروپایی بوده‌که این سبک تا محله چوکورجوما گسترش‌یافت. علاوه بر ترک‌های قومی، نه تنها ارمنی‌ها و یونانی‌ها در این منطقه زندگی می‌کردند، بلکه اروپایی‌های غربی نیز در خود چوکورکوما و نواحی مجاور محله، مدارس، بیمارستان‌ها و نمایندگی‌های دیپلماتیکی تأسیس کردند. Liceo Italiano "Galileo Galilei" از سال 1882 در این منطقه بوده است و همچنین زغرافیون-ژیمناسیو یونان و ساختمان سرکنسولگری یونان نیز در این محله قرار دارد. قتل عام استانبول در سال 1955 به شدت به این محله ضربه زد. تقریباً تمام یونانی‌های ترک و بسیاری از ارمنی‌های ترک از این محله و از کشور ترکیه مهاجرت کردند.

محله چوکورجوما

محله چوکورجوما از لحاظ توریستی

این محله را به نام فیروزآقا نیز می شناسند و از خیابان فرانسوی ها شروع و به دانشگاه هنرهای زیبای معماری سینان ختم می شود. گشت و گذار در بین کوچه های باریک محله چوکورجوما شما را به آنتیک فروشی های مختلف پر از اشیای قدیمی و جالب میرساند. بازدید از این مغازه ها شما را با دنیای قدیم ترکیه آشنا می سازد. شما باید به خاطر داشته باشید اگر اشیایی از این مغازه ها می خرید نباید قدمت آن بیش از 100 سال باشد چون نمی توانید از کشور ترکیه آن را خارج کنید.

در کنار این آنتیک فروشی ها و عتقیه فروشی ها نمی توان از کافه های دلپذیر این خیابان به راحتی گذر کرد. موزه معصومیت نیز در این محله قرار دارد.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.