محله بشیکتاش استانبول

محله بشیکتاش استانبول Beşiktaş

آدرس بر روی نقشه :

محله بشیکتاش

مسیر دسترسی :

ایستگاه متروی Gayrettepe در خط M2

توضیحات :

بشیکتاش محله ای در استانبول ترکیه است که در ساحل اروپایی تنگه بسفر واقع شده است. این منطقه از شمال با سارییر و شیشلی، از غرب با کاگیتانه و شیشلی، از جنوب با بی اوغلو و از شرق با تنگه بسفر همسایه است.

محله بشیکتاش شامل تعدادی مکان مهم در امتداد ساحل اروپایی بسفر، از کاخ دولما باغچه در جنوب تا منطقه ببک در شمال است. این منطقه شامل چندیل محله (خانه های نسبتاً گران، اقشار طبقه متوسط ​​بالا) همانند Levent و Etiler است. برخی از محله های معروف دیگر آن عبارتند از Yıldız، Kuruçeşme، Ortaköy و Arnavutköy.

مرکز تجاری تاریخی بشیکتاش، بازار محلی بشیکتاش و چارشی (به معنای واقعی کلمه، "بازار") در این منطقه است که در مجاورت پارک کوچک عباساغا قرار دارد. بلوار بارباروس که در جهت شمال به جنوب امتداد دارد، یک جاده تغذیه‌کننده اصلی برای بزرگراه O-1 درون شهری و پل بسفر است که به مرکز مهم حمل‌ونقل عمومی Zincirlikuyu ختم می‌شود. خیابان Büyükdere نیز از این منطقه می گذرد.

محله بشیکتاش استانبول

بشیکتاش با وجود اینکه منطقه ای نسبتاً کوچک در استانبول است، هم از نظر جمعیت و هم از نظر مساحت، به دلیل داشتن مناطق تجاری و خرید، مکان های تاریخی، دانشگاه ها، چشم اندازهای دیدنی از تنگه بسفر و جاده های تغذیه یکی از مهم ترین مناطق شهر محسوب می شود. پل بسفر و پل سلطان محمد فاتیح نیز از این محل می گذرد. این منطقه همچنین مرکز اصلی اقتصادی ترکیه است.

بشیکتاش در رتبه بندی سال 2013 از مناطق ترکیه، به دلیل کیفیت بالای زندگی، رفاه و سطح فرهنگی، در مجموع رتبه اول را کسب کرد. بشیکتاش همچنین بالاترین رتبه منطقه ترکیه از نظر شاخص توسعه انسانی با HDI 0.864 را داراست، در حالی که رتبه اول در شاخص های فردی درآمد و تحصیلات را نیز دارد.

ریشه نام گذاری محله بشیکتاش

نام این منطقه از محله بشیکتاش واقع در محله امروزی سینانپاشا گرفته شده است. این مرکز تاریخی گاهی اوقات توسط مردم محلی به عنوان Köyiçi (تقریبا "دهکده داخلی") شناخته می شود. کلمه beşik در ترکی به معنای "گهواره" است، در حالی که تاش به معنای "سنگ" است.

طبق یک داستان، یک کلیسای بیزانسی در بشیکتاش امروزی با نام کونوپترا، در یونانی به معنای «گهواره سنگی» وجود داشت. این کلیسا برای احترام به سنگی که بنا بر گزارش ها از اصطبلی در بیت لحم که در آن عیسی متولدشد، گرفته‌شده‌است، ساخته‌شد. این سنگ بعداً به ایاصوفیه منتقل شد و در طول جنگ صلیبی چهارم ناپدید شد و احتمالاً در بازار آثار باستانی اروپا فروخته شد.

محله بشیکتاش

در داستان دیگری آمده است که یک روحانی از کلیسای سنت مناس (آیا مناس) جایی که بشیکتاش اکنون از زیارت اورشلیم با سنگ گهواره ای که در غسل تعمید عیسی استفاده شده بود برگردانده شده و آن را در کلیسا قرار داده است.

یکی دیگر از توضیحات این‌است که این نام مخدوش‌است از beş taş، ترکی به معنی "پنج سنگ"، که اشاره به پنج ستون سنگی ساخته‌شده برای پهلوگیری کشتی ها توسط بارباروسا حیرالدین پاشاست.

تاریخچه محله بشیکتاش

تنگه بسفر برای مدت طولانی است که مورد استفاده قرار می گیرد و مکان های دیدنی تاریخی زیادی در بشیکتاش وجود دارد. اعتقاد بر این‌است که این منطقه توسط کنستانتین کبیر در زمان سلطنت او (306-337 پس از میلاد) سکونت داده‌شده‌است. این امتداد ساحل بسفر تا حدودی در برابر بادهای شدید شمال شرقی که طوفان‌هایی را به استانبول می‌آورد، محافظت می‌شود و به این ترتیب مکان ایده‌آلی برای پهلوگیری کشتی‌ها را تشکیل می‌دهد.

در زمان بیزانس، این منطقه را Diplokionion (در زبان یونانی به معنای "ستون دوتایی") می نامیدند. زیرا این محل مجموعه ای از ستون های دوقلو بود که ورودی کلیدی از آب به قسطنطنیه را نشان می داد.

در دوران باستان، روستاهای ساحل بسفر جوامعی منزوی و جنگلی بودند که در کنار آب مستقر بودند. با این حال، تنگه بسفر در تاریخ و اساطیر یونانیان باستان برجسته بود و روستاهایی مانند بشیکتاش در داستان‌های سنتی مانند جیسون و آرگونوت‌ها جای خود را داشتند. در دوره بیزانس، کلیساها و صومعه ای ساخته شد و سنت داشتن یک کاخ تابستانی در تنگه بسفر توسط بیزانسی ها با مجموعه قصرهای آیوس ماماس آغاز شد. با این حال، سکونتگاه‌های بسفر، که خارج از دیوارهای شهر بودند، در برابر مهاجمان سواحل دریای سیاه آسیب‌پذیر بودند و چیز کمی از این معماری یا مجسمه‌های تزئینی آن، باقی مانده است.

محله بشیکتاش استانبول

بشیکتاش در دوره عثمانی

در دوره عثمانی، زمانی که سلاطین کنترل سواحل دریای سیاه را به دست گرفتند، نیروی دریایی عثمانی در تنگه بسفر پهلو گرفت و روستاهای بسفر دوباره امن و جذاب شدند. شخص معروف این دوره، ملوان بارباروسا های الدین است که کاخ و مسجدی را در بشیکتاش ساخت و آن را خانه خود کرد. بشیکتاش در این زمان گذرگاهی در بسفر برای کاروان های تجاری در سراسر آناتولی و در امتداد جاده ابریشم و برای ارتش عثمانی بود.

بر اساس برآوردهای عثمانی در سال 1882، ناحیه بشیکتاش دارای 28777 نفر جمعیت بود که شامل 10753 نفر مسلمان، 9248 نفر یونانی، 4897 نفر ارمنی، 3057 یهودی، 601 کاتولیک، 203 بلغاری و 18 نفر لاتین بود.

این ساحل برای فرمانروایان عثمانی بسیار جذاب بود که خانه‌های شکار و سپس کاخ‌های بزرگ در این منطقه ساختند و منطقه بشیکتاش امروز شامل برخی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین بناهای عثمانی است. بنابراین این منطقه صحنه دسیسه‌های بزرگ اواخر دوره عثمانی مانند خلع سلطان عبدالعزیز در کاخ دولما باغچه در یک کودتا در سال 1876، اعلام تأسیس پارلمان عثمانی در سال 1908 و خلع سلطان عبدالحمید دوم در کاخ یلدیز در سال 1909 بود.

بشیکتاش پس از جمهوری ترکیه

پس از تأسیس جمهوری ترکیه در سال 1923، خاندان حاکم عثمانی تبعید شدند و کاخ‌ها و عمارت‌های کنار ساحل تخلیه شدند. برخی به وزارتخانه های جدید دولتی داده‌شد، برخی به عنوان مدرسه و سایر ساختمان ها به صورت عمومی مورد استفاده قرارگرفتند، برخی دیگر نیز تخریب‌شدند.

مهم ترین ساکن بشیکتاش زبیده حانیم، مادر مصطفی کمال آتاتورک‌بود که در محله قدیمی در قلب بشیکتاش زندگی می‌کرد.

علاوه بر مناطق تاریخی تر مانند Yıldız، Ortaköy، Kuruçeşme، Arnavutköy، Bebek، بسیاری از مناطق مسکونی در این منطقه در حدود دهه 1950 شروع به شکل گیری کردند. به عنوان مثال، پایه های Levent (نام مزرعه‌ای)   در دهه 1950 زمانی که ساخت و ساز در یک پروژه مسکونی انبوه حومه شهر آغاز شد، تأسیس شد. محله های اتیلر، کوناکلار، آکاتلار، نیسبتیه، لوازیم و کولتور به زودی پس از آن بوجودآمدند.

در سال های 2016 و 2017، دو حمله تروریستی در این منطقه رخ داد. یکی بیرون استادیوم و دیگری در یک کلوپ شبانه بود.

محله بشیکتاش از لحاظ توریستی

این محله به دلیل داشتن چندین دانشگاه، پر از کافه، بار و رستوران های دانشجویی با موسیقی های زنده‌است. همین رفت‌و‌آمد دانشجویان و جوانان، این محله را تبدیل به یکی از محله های امن شهر کرده است.

کاغ دلماباغچه مهم ترین بنای تاریخی این محله است که در همسایگی بشیکتاش با محله بی اغلو قرار گرفته است. شنبه بازار معروف بشیکتاش یکی از جالب ترین بخش های بازدید از این منطقه محسوب می شود. این بازار برای کسانی عاشق خرید اجناس ارزان قیمت ترکی و غیرمعروف هستند پیشنهاد می شود. مرکز خرید کانیون و زورلو هم از مراکز خرید دیگری است که در این منطقه می توان از آنها بازدید کرد.

قلعه تاریخی روملی حصار نیز در مرز شمال شرقی محله بشیکتاش قرار گرفته‌است. پارک ییلدیز نیز یکی دیگر از محل های زیبای منطقه بشیکتاش استانبول می باشد.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.