محله گالاتا استانبول

محله گالاتا استانبول

آدرس بر روی نقشه :

محله گالاتا استانبول

مسیر دسترسی :

ایستگاه مترو Şişhane در خط M2

توضیحات :

گالاتا نام سابق محله Karaköy در استانبول است که در ساحل شمالی شاخ طلایی قرار دارد. این منطقه توسط چندین پل که از شاخ طلایی عبور می کنند به منطقه تاریخی فاتح متصل می شود که مهم ترین آنها پل گالاتا است. ارگ قرون وسطایی گالاتا بین سالهای 1273 تا 1453 مستعمره جمهوری جنوا بود. برج معروف گالاتا توسط جنواها در سال 1348 در شمالی ترین و مرتفع ترین نقطه ارگ ساخته شد. گالاتا در حال حاضر در منطقه بی اوغلو در استانبول است.

در مورد منشأ نام گالاتا، چندین نظریه وجود دارد. یونانیان بر این باورند که این نام یا از Galatai (به معنی "گال ها") گرفته شده است. زیرا تصور می شد که قبیله سلتی گول ها (غلاطیان) در طول دوره هلنیستی قبل از سکونت در گالاتیا در آناتولی مرکزی در اینجا اردو زده اند. نظریه دیگر بر این باور است که نام این منطقه از گالاتاس (به معنای «شیرخوار») گرفته شده است، زیرا این منطقه در دوره قرون وسطی اولیه (بیزانس) توسط چوپانان برای چرا استفاده می شد.

محله گالاتا

طبق فرضیه دیگری، این منطقه گونه ای از کلمه ایتالیایی calata است که به معنای «بخشی از اسکله های بنادر در نظر گرفته شده برای پهلوگیری کشتی های تجاری، برای سوار یا پیاده شدن مستقیم کالاها یا مسافران، برای نگهداری موقت کالاها و تجهیزات دریایی»، زیرا این محله برای قرن ها مستعمره جنوا بود. نام گالاتا متعاقباً توسط شهر جنوا به موزه دریایی آن، Galata - Museo del Mare، که در سال 2004 افتتاح شد، داده شد.

در اسناد تاریخی، گالاتا اغلب Pera نامیده می شود، که از نام یونانی قدیمی این مکان، Peran en Sykais، به معنای واقعی کلمه "میدان انجیر در طرف دیگر" گرفته شده است.

تاریخچه محله گالاتا

این منطقه در سال 425 پس از میلاد، به عنوان منطقه سیزدهم به بخشی جدایی ناپذیر از شهر تبدیل شده‌بود. طبق گزارش Notitia، این ساختمان دارای حمام‌های عمومی و انجمنی بود که امپراتور هونوریوس (395–423) ساخته‌بود، یک تئاتر، یک خیابان رواق‌دار و 435 عمارت در این محله وجودداشت. همچنین این احتمال وجوددارد که این شهرک در قرن پنجم توسط دیوارهایی محصور شده‌باشد.

سیکای در زمان ژوستینیانوس اول (527-565)، که آن را به یوستینیوپلیس تغییر نام داد، حقوق کامل شهر را دریافت کرد، اما جمعیت و وسعت آن در آن زمان کاهش یافت و احتمالاً در قرن هفتم کاملاً متروکه شد.

اجتماع یهودیان

در قرن یازدهم، این محله محل اجتماع یهودیان شهر بود که به حدود 2500 نفر می رسید. در سال 1171، یک شهرک جدید ژنوایی در این منطقه مورد حمله قرار گرفت و تقریباً ویران شد. علیرغم اظهارات جنواها مبنی بر اینکه ونیز هیچ ارتباطی با این حمله ندارد، امپراتور بیزانس مانوئل اول کومنوس (1143-1180) از حمله به این شهرک به عنوان بهانه ای برای زندانی کردن همه شهروندان ونیزی و مصادره تمام اموال ونیزی در امپراتوری بیزانس استفاده کرد. کاستلیون و محله یهودیان در سال 1203 توسط صلیبیون کاتولیک در خلال جنگ صلیبی چهارم، کمی قبل از غارت قسطنطنیه تصرف و ویران شد.

محله گالاتا

در سال 1233، در طول امپراتوری لاتین بعدی (1204-1261)، یک کلیسای کوچک کاتولیک اختصاص داده‌شده به سنت پل به جای یک کلیسای بیزانسی قرن ششم در گالاتا ساخته‌شد. این کلیسای کوچک در سال 1325 توسط روحانیان دومینیکن که رسماً آن را به کلیسای سن دومنیکو تغییر نام دادند، به طور قابل توجهی بزرگ شد، اما ساکنان محلی همچنان از فرقه اصلی سان پائولو استفاده می کردند.

صومعه سان پائولو

در سال 1407، پاپ گریگوری دوازدهم، به منظور اطمینان از نگهداری کلیسا، به بازدیدکنندگان صومعه سان پائولو در گالاتا اجازه عیش و نوش داد. این بنا امروزه به نام Arap Camii (مسجد اعراب) شناخته می شود زیرا چند سال پس از تبدیل آن به مسجد (بین سال های 1475 و 1478) در زمان سلطان محمد دوم عثمانی با نام Galata Camii (مسجد گالاتا؛ یا به عبارت دیگر Cami-i Kebir) یعنی مسجد بزرگ) توسط سلطان بایزید دوم به مورهای اسپانیایی داده شد که از تفتیش عقاید اسپانیا در سال 1492 فرار کردند و به استانبول آمدند.

در سال 1261، این محله توسط بیزانسی ها بازپس گرفته‌شد. اما امپراتور میشائیل هشتم پالایولوگوس (1259-1282) مطابق با معاهده نیمفائوم، آن را در سال 1267 به جنوایان اعطا کرد. حدود دقیق مستعمره جنوا در سال 1303 تعیین‌شد و آنها از استحکام‌بخشیدن به آن منع‌شدند. با این حال جنوایان این امر را نادیده گرفتند و از طریق گسترش بعدی دیوارها، منطقه سکونت خود را افزایش دادند. این دیوارها، از جمله برج گالاتا در اواسط قرن چهاردهم (در اصل کریستیا توریس، "برج مسیح"، و تکمیل‌شده در سال 1348) تا قرن 19 تا حد زیادی دست نخورده باقی‌ماندند. زمانی که اکثر آنها به منظور امکان گسترش بیشتر شهری به سمت شمال برچیده شدند. محله های بی اوغلو، بشیکتاش و فراتر از آن. در حال حاضر، تنها بخش کوچکی از دیوارهای جنوا در مجاورت برج گالاتا پابرجاست.

محله گالاتا در زمان محمد فاتح

هنگامی که قسطنطنیه در سال 1453 به دست محمد فاتح سقوط کرد، در این محله عمدتاً کاتولیک‌های جنوائی و ونیزی سکونت داشتند، اگرچه برخی از ساکنان یونانی، ارمنی و یهودی نیز در آن ساکن بودند. ساکنان مسیحی گالاتا در طول محاصره عثمانی بی طرفی رسمی خود را حفظ کردند، نه در کنار سلطان بودند و نه آشکارا علیه او. یکی از مورخان مدرن، Halil İnalcık، تخمین زده‌است (بر اساس سرشماری سال 1455) که حدود 8٪ از جمعیت گالاتا پس از سقوط شهر فرارکردند.

محله گالاتا

در سرشماری 1455 ثبت شده‌است که یهودیان عمدتاً در محله فابیا و سامونا (که در مجاورت کاراکوی کنونی است) ساکن‌بودند. اگرچه به نظر می رسد یهودیان یونانی زبان گالاتا پس از فتح، خانه های خود را حفظ کرده اند، اما هیچ خانوار یهودی در گالاتا تا سال 1472 ثبت نشده است، وضعیتی که تا اواسط قرن شانزدهم بدون تغییر باقی ماند.

گزارش‌های معاصر در مورد سیر وقایعی که در گالاتا در جریان فتح عثمانی‌ها در سال 1453 رخ داد، متفاوت است. بر اساس برخی گزارش‌ها، کسانی که در گالاتا باقی مانده بودند، تسلیم ناوگان عثمانی شدند، در مقابل سلطان سجده کردند و کلیدهای قلعه را به او ارائه کردند. این گزارش در سوابق مایکل دوکاس و جووانی لوملینو کاملاً سازگار است. اما به‌گفته Laonikos Chalkokondyles، شهردار جنوایی قبل ازرسیدن ناوگان به گالاتا تصمیم به تسلیم‌گرفت و کلیدها را به فرمانده عثمانی زاگان پاشا و نه به سلطان واگذارکرد. یکی از شاهدان عینی، لئونارد خیوس، فرار مسیحیان از شهر را شرح می دهد:

«آنهایی که‌نتوانستند قبل از رسیدن‌کشتی‌های ترکیه به کشتی‌هایشان سوارشوند در بندر اسیر شدند. مادران گرفته‌شدند و فرزندانشان رها شدند، یا برعکس. و بسیاری به دریا زدند و در آن غرق شدند. جواهرات پراکنده‌شد و بی رحمانه یکدیگر را شکار میکردند.»

محله گالاتا از لحاظ توریستی

محله گالاتا یکی از پر جنب و جوش ترین محله های بافت گردشگری استانبول است. توریست های زیادی از صبح برای بازدید از موزه ها، گالری ها، کتابفروشی ها و فروشگاه های هنری به این محله سر می زنند. از تفریحات شبانه این محله می توان به داشتن کافه و رستوران های متنوع آن اشاره کرد. از جمله مکان های دیدنی و توریستی این منطقه می توان به موارد زیر اشاره کرد :


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×
English العربی

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.