موزه سادبرک حانیم

موزه سادبرک حانیم  Sadberk Hanım Müzesi

آدرس موزه :

استانبول، سارییر، محله بیوک دره، خیابان پیاسا، موزه سادبرک حانیم

آدرس موزه روی نقشه :

ساعات کاری موزه :

هر روز از 10 صبح تا 5 بعد از ظهر - چهارشنبه ها تعطیل است

مسیر دسترسی به موزه :

تراموا ایستگاه Hacıosman در خط M2 -> اتوبوس های 41C و پیاده شدن در ایستگاه Büyükdere Mahallesi

توضیحات :

موزه سادبرک حانیم (به ترکی: Sadberk Hanım Müzesi) یک موزه خصوصی واقع در بسفر در محله بویوکدره در منطقه سارییر در استانبول، ترکیه است. این موزه توسط بنیاد Vehbi Koç به یادبود همسر متوفی وهبی کوچ، Sadberk تأسیس شده است. این مجموعه همه روزه به جز چهارشنبه ها باز است.

موزه سادبرک دارای دو ساختمان مجزا به صورت ویلاهای چوبی قرن نوزدهمی است. ساختمان اصلی یک عمارت چوبی سه طبقه به علاوه یک اتاق زیر شیروانی است و معماری آن از سنت های بومی اروپایی الهام گرفته شده است. این ساختمان که از چوب و تراش و گچ بر روی پایه‌های بنایی ساخته شده بود، به نام «آزریان یالیسی» (عمارت کنار آب آذریان) شناخته می‌شد و متعلق به خانواده ثروتمند آذری، کاتولیک‌های ارمنی اهل سیواس بود.

تاریخچه موزه سادبرک حانیم

این ساختمان توسط خانواده کوچ در سال 1950 خریداری‌شد و تا زمانی که تصمیم به تبدیل آن به موزه در سال 1978 گرفته‌شد، به عنوان اقامتگاه تابستانی مورد استفاده قرار‌می‌گرفت. زمانی که بین سال‌های 1978 و 1980 تصمیم به تبدیل‌کردن آن به موزه گرفته‌شد، ساختمان را مرمت‌کردند. این مرمت کاری توسط Sedat Hakkı Eldem انجام شد. سرانجام این موزه درهای خود را در 14 اکتبر 1980 با نمایش مجموعه Sadberk Koç به روی عموم باز کرد.

موزه سادبرک حانیم

تزئینات موزه سادبرک حانیم

در طبقه همکف این موزه یک فروشگاه برای خرید هدیه و یک چایخانه کوچک قرار دارد. سقف ورودی اصلی که دیگر مورد استفاده قرارنمی‌گیرد، با گچبری های الهام‌گرفته از معماری روم باستان تزئین شده‌است. راه پله های چوبی به طبقات بالا منتهی می شود. دیوارها طوری رنگ آمیزی شده‌اند که شبیه سنگ مرمر رگه دار باشد. سالن‌های اصلی طبقه دوم و سوم و اتاق‌هایی که به آن‌ها باز می‌شوند برای نمایش استفاده می‌شوند. اتاق زیر شیروانی برای انبار استفاده می شود و همچنین دارای دفتر و کتابخانه است. قالب‌های چوبی متقاطع که نمای بیرونی را تزئین می‌کنند، ظاهری متمایز به ساختمان می‌دهد که کاملاً متفاوت از خانه های همجوار است. به دلیل همین نماهای قالبی است که این ساختمان برای مدت طولانی در میان مردم به "یالی نخی" معروف بود.

در سال 1983، بنیاد Vehbi Koç مجموعه Huseyin Kocabaş را برای موزه سادبرک حانیم خریداری کرد. برای گسترش این موزه تصمیم گرفته‌شد که یک خانه نیمه فرسوده در مجاورت آن خریداری‌و بازسازی‌شود. نمای این خانه دوم که گمان می رود در اوایل قرن حاضر ساخته‌شده‌باشد، طبق اصل اولیه موزه بازسازی شد. پروژه مرمت توسط ابراهیم یالچین انجام شد و کار از جمله ساخت موزه دو سال طول کشید تا تکمیل شود. این موزه که در 24 اکتبر 1988 افتتاح شد، به نام دختر سادبرک "بال سوگی گونول" نامگذاری شد.

موزه سادبرک حانیم از لحاظ توریستی

این موزه آثار مربوط به دوران جاهلیت را در خود جای داده‌است. در سال 1988 جایزه اروپا نوسترا را به عنوان نمونه برجسته معماری و طراحی موزه مدرن دریافت کرد.

موزه سادبرک حانیم

این ساختمان کاملاً از بتن ساخته‌شده‌است. قسمت جلویی آن از چوب و اطراف آن با گچ مرمری پوشیده‌شده‌است. این گچ کاری به عنوان یک اقدام احتیاطی در برابر آتش انجام شد. این ساختمان دارای سه طبقه در جلو و چهار طبقه در پشت است که در طبقه همکف یک سالن چند منظوره قرار دارد.

اشیای باستان شناسی به ترتیب زمانی در طبقات اصلی و سایر طبقات به نمایش گذاشته‌شده‌است. فضای کل نمایشگاه 625 متر مربع (6730 فوت مربع) است. در کف ورودی با سنگ مرمر سفید و کف فضای نمایشگاه و پله ها با سنگ مرمر سیاه کار شده‌است. تمام فضاهای نمایشگاه و ویترین ها مطابق با تکنیک های موزه مدرن نورپردازی شده‌اند.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.