موزه معصومیت استانبول

موزه معصومیت استانبول Masumiyet Müzesi

آدرس موزه :

استانبول، منطقه بی اغلو، محله فیروزآقا، خیابان چوکورجوما، کوچه دالگیج، شماره 2، موزه معصومیت

آدرس روی نقشه :

ساعات کاری :

هر روز ساعت 10 صبح تا 6 عصر - پنجشنبه ها ساعت 10 صبح تا 9 شب - دوشنبه ها، روز اول ژانویه، عید فطر و عید قربان تعطیل است.

توضیحات :

موزه معصومیت (به ترکی: Masumiyet Müzesi) موزه ای است که در یک خانه متعلق به قرن نوزدهم در شهر استانبول در منطقه (Çukurcuma) توسط اورهان پاموک رمان نویس مشهور همراه با رمانی به همین نام ایجاد شده است. این موزه و رمان به صورت پشت سر هم و با محوریت داستان های دو خانواده استانبولی ساخته شده اند. در 17 می 2014، موزه عنوان جایزه موزه سال اروپا را در سال 2014 دریافت کرد.

روایت و موزه نگاهی اجمالی به زندگی طبقه بالای استانبول از دهه 1970 تا اوایل دهه 2000 را ارائه می دهد. این رمان به شرح داستان کمال می پردازد. کمال یک استانبولی ثروتمند است که عاشق یکی از خویشاوندان فقیرتر خود می شود.  این موزه داستان عشق آنها را به نمایش می گذارد. به گفته وب‌سایت موزه، این مجموعه که شامل بیش از هزار شیء است، آنچه را که شخصیت‌های رمان «استفاده می‌کردند، می‌پوشیدند، می‌شنیدند، می‌دیدند، جمع‌آوری می‌کردند و در رویاهایشان می‌دیدند را ارائه می‌کند. تمامی این آثار با دقت در جعبه‌ها و کابینت‌های نمایشی و به ترتیب اتفاقات کتاب چیده شده است».

موزه معصومیت

اگر علاقمند به ادبیات ترکیه باشید، حتماً با این نویسنده که برنده جایزه نوبل نیز شده است آشنا هستید. رمان مشهور او به نام موزه معصومیت در سال 2008 به چاپ رسید و چهار سال بعد از آن موزه معصومیت نیز افتتاح گردید. این ایده که کتاب و موزه ای به این نام تاسیس شود از سال 1990 در ذهن نویسنده شکل گرفت و خود نویسنده اذعان دارد که بازدید از موزه باگاتی والسچی ایتالیا تاثیر زیادی روی ایده اش داشته است.

تاریخچه موزه

پاموک اولین بار در اواسط دهه 1990 شروع به جمع آوری اشیاء برای موزه کرد. او می گوید: «من می‌خواستم اشیای «واقعی» یک داستان تخیلی را در یک موزه جمع‌آوری و به نمایش بگذارم و بر اساس این اشیا رمانی بنویسم». پاموک بیان می کند: «برخی از اشیای نمایش داده شده در موزه متعلق به خانواده و دوستان هستند، در حالی که برخی دیگر در جای دیگری در استانبول یافت شده اند یا از سراسر جهان جمع آوری شده اند».

با این حال، او مشخص نکرده است که کدام یک از اشیاء مستقیماً با زندگی او مرتبط است. او معتقداست که روایت موزه باید منعکس کننده داستان رمان‌باشد و نه روایت خودش، زیرا گفته‌است: «این موزه اورهان پاموک نیست». پس از انتشار رمان به ترکی در سال 2008، مجموعه موزه نهایی شد. همراه با همکاری مجموعه ای از هنرمندان، طراحان و معماران، در نهایت توانست درهای موزه خود را در آوریل 2012 افتتاح کند.

موزه معصومیت

ارتباط موزه و رمان موزه معصومیت

این موزه در منطقه‌ای از استانبول واقع شده‌است که به خاطر مغازه‌های عتیقه‌فروشی قدیمی که دارد، معروف‌است. موزه معصومیت منعکس‌کننده ویژگی‌های منحصربه‌فرد اشیاء روزمره استانبول در سال 1970 است. این اشیاء شامل یکسری اشیا است که هر کدام مربوط به یکی از 83 فصل رمان است. طبق روایت، این اشیاء توسط کمال، قهرمان رمان، جمع‌آوری و تنظیم شده‌اند، زیرا خاطرات او از فوسون، علاقه عشقی او در سراسر رمان، مرتبط هستند.

این اشیاء شامل یک جعبه شیشه‌ای بزرگ حاوی 4213 ته سیگار است که هر کدام توسط Füsun دود می‌شود، مجموعه‌ای از نقاشی‌ها و نقشه‌هایی از خیابان‌های استانبول که در رمان روایت می شود در این مجموعه قابل رویت است. هر چیزی که در این چهار طبقه موزه وجود دارد، به رمان و دوران گذشته ای که کتاب در آن روایت می شود اشاره می کند. علیرغم پیوند موزه و رمان، پاموک معتقداست که موزه و رمان را می‌توان مستقل از یکدیگر تجربه‌کرد: «همانطور که رمان بدون بازدید از موزه کاملاً قابل درک‌است، موزه نیز مکانی‌است که می‌توان بدون‌خواندن رمان از آن بازدید و تجربه‌کرد.»

با همه این اوصاف زمانی که شما رمان را خوانده‌باشید، این موزه برای شما جذابیت خاصی پیدا می‌کند. چراکه تمامی اشیایی که در کتاب به آنها اشاره شده‌است را می توان در اینجا پیدا کرد.

موزه معصومیت

نکاتی در زمینه موزه

اگر در هنگام ورود به موزه، کتاب را همراه خود داشته باشید، می توانید رایگان از موزه بازدید کنید. موقع ورود در صفحه ای از کتاب که بلیط موزه در آن چاپ شده‌است، مهر ورود می‌خورد. در موزه راهنمای صوتی انگلیسی وجود دارد که می توانید با پرداخت هزینه از آن استفاده کنید. برای افراد معلول و ناتوان فقط طبقه اول موزه مناسب است و دیگر طبقه ها مناسب چنین افرادی نیست.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.