موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

موزه هنرهای ترکی و اسلامی (به ترکی: Türk ve slam Eserleri Müzesi) موزه ای است که در میدان سلطان احمد در منطقه فاتیح استانبول ، ترکیه واقع شده است. این ساختمان در سال 1524 ساخته شد و در گذشته کاخ پارگالای ابراهیم پاشا بود که دومین وزیر بزرگ سلیمان کبیر بود و زمانی تصور می شد شوهر خواهر سلطان ، هاتیسه سلطان است.

این مجموعه شامل نمونه های قابل توجهی از خوشنویسی اسلامی ، کاشی و فرش و همچنین نمایش های مردم نگارانه در فرهنگ های مختلف در ترکیه ، به ویژه گروه های عشایر است. این نمایشگاه اتاق ها یا خانه هایی را از دوره های زمانی و مناطق مختلف نمایش می دهد.

موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول
فضای مورد استفاده

فضای مورد استفاده برای موزه زمانی، سالن مراسم کاخ اصلی بود. بسیاری از بخشهای موزه دارای شکل و شمایل کاخ هست که به خوبی حفظ شده است، و آن را تبدیل به یک پناهگاه هنری کرده است و به نمایشگاه فرهنگ هنر اسلامی از دوره های مختلف اختصاص دارد. این موزه بیش از 40000 اثر هنری را در خود جای داده است که از هنرهای فرش ، آثار چوبی ، و مجموعه های هنری سنگی را شامل می شود. این موزه یکی از بزرگترین موزه های ترکیه است. موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول از نظر نمایش فرهنگ مناطق مختلف از جمله موقعیت مکانی خود غنی است. این موزه در مقابل مسجد آبی معروف در استانبول قرار دارد.

موزه هنرهای ترکی و اسلامی بخاطر پرورش هنر ، فرهنگ و تاریخ بسیار مورد احترام است. این موزه طی سالهای متمادی که فعالیت خود را شورع کرده است به عنوان قطب هنری اسلامی که رابطه بین تاریخ هنر و فرهنگ اسلامی  را روایت می کند. این موزه اولین موزه ای بود که همه هنرهای اسلامی ترکیه را گرد هم آورد. این موزه از زمان تأسیس به طور قابل توجهی نمایشگاه های متنوع ملی و بین المللی را ایجاد می کند. در سال 1984 به این موزه جایزه ویژه هیئت داوران مسابقه موزه سال شورای اروپا و جایزه ای از طرف شورای اروپا - یونسکو برای مطالعات خود در زمینه دوست داشتن کودکان به میراث فرهنگی اعطا شد.

تاریخچه موزه

در سال 1914 در ابتدا به عنوان موزه موقوفات اسلامی مستقر در مجتمع سلیمانیه افتتاح شد. مجتمع سلیمانیه ، ساخته شده توسط معمار بزرگ ترک ، سنان ، در قرن شانزدهم می باشد. سرانجام، پس از تأسیس جمهوری‌ترکیه در سال 1923 ، این موزه به موزه هنرهای‌ترکی و اسلامی تغییر نام داد. همزمان با گذار جامعه ، نفوذ آن در فضاهای نمایشگاهی از نمایندگی امپراتوری عثمانی و بیشتر جهان اسلام به وجود آمد. همزمان با همسو‌شدن موزه‌های عثمانی با ناسیونالیسم ترکی ، جامعه ترکیه شروع به پذیرفتن شیوه‌های غربی در هنر کرد.

در سال 1983 این موزه به کاخ ابراهیم پاشا منتقل شد. این ساختمان به خوبی حفظ شده دارای تأثیرات معماری از معماری مدنی عثمانی قرن شانزدهم است. این ساختمان سنگی در تاریخ بین سال های 1966 تا 1983 تعمیر شده است.  موزه هنرهای ترکی و اسلامی اولین موزه در ترکیه بود که شامل هنرهای اسلامی با هم بود. کاربری این ساختمان از وزارت‌خانه، پادگان، کاخ‌سفارت، دفتر ثبت‌احوال ، خانه باند‌جنیساری ، خیاطی و حتی زندان متفاوت بوده است.

موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

نمایشگاه ها

درژانویه 2015 موزه به دلیل نیازهای نوسازی بسته‌شد و در آوریل 2015 مجدداً افتتاح شد و نمایشگاه‌های جدید را آغاز‌کرد. موضوع اصلی مجموعه ، تاریخ هنر مذهبی مربوط به دوران امپراتوری عثمانی در قرن بیستم می باشد. به همین دلیل این موزه ملی هنرهای ترکی و اسلامی، آثار هنری از امپراتوری عثمانی را به نمایش می گذارد که شامل نمونه های قابل توجهی از خوشنویسی اسلامی ، کاشی و فرش و همچنین نمایش های مردم نگاری در فرهنگ های مختلف در ترکیه ، به ویژه گروه های عشایری است. در این نمایشگاه ها اتاق ها یا خانه هایی را از دوره های زمانی مختلف و مناطق متفاوت نمایش می‌دهد.

موزه در زمان حال

امروز این موزه شامل برخی از بهترین فرشهای جهان اسلام و همچنین بیش از 17000 نسخه خطی به علاوه 3000 قرآن و 250،000 قطعه اولیه قرآن از مسجد اموی در دمشق و گنجینه های دیگر است. مجموعه آثار هنری نمایش داده‌شده در این موزه، هنرهایی از جهان‌اسلام است که رویکرد مردم‌نگاری را در موزه ارائه می‌دهد. ساختار این نمایشگاه در هرطبقه آن پیرامون موضوعاتی است مانند طبقه‌اول به زندگی ترکی‌سنتی و طبقه‌دوم به هنراسلامی اختصاص یافته‌است.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×
English العربی

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.