کاخ دلما باغچه

کاخ دلما باغچه Dolmabahçe Palace

آدرس کاخ :

استانبول، بشیکتاش، محله ویشنه زاده، خیابان دلما باغچه، کاخ دلما باغچه

آدرس روی نقشه :

مسیر دسترسی :

اتوبوس های خط Bostanci - 129T از میدان تکسیم و پیاده شدن در ایستگاه gümüşsuyu ، پیاده روی 6 دقیقه ای در مسیر

توضیحات

کاخ دولما باغچه یا کاخ دلما باغچه (به ترکی: Dolmabahçe Sarayı، IPA: [doɫmabahˈtʃe saɾaˈjɯ]) واقع در منطقه بشیکتاش استانبول ، ترکیه ، در سواحل اروپا از تنگه بسفر ، به عنوان مرکز اداری اصلی امپراتوری عثمانی از 1856 تا 1887 و از 1909 تا 1922 (کاخ یلدوز در دوره موقت استفاده می شد) مورد استفاده قرار می گرفته است.

شما میتوانید از تکسیم پیاده حرکت کنید یا از Eminonu تا Besiktas با قایق موتوری برای دیدن کاخ دلما باغچه بروید.

قصر Dolmabahce

تاریخچه کاخ دلما باغچه

در قرن نوزدهم، به غیر از سبک معماری و دکوراسیون، تجملات و تشریفات عثمانی ها تحت تاثیر غربی ها قرار گرفت. سلطان عبدل المجید برنامه اصلاحاتی را که پدرش محمد دوم آغاز کرده بود، ادامه داد، به دلیل اینکه احساس می کرد که قصر توپکاپی بسیار قدیمی شده است، تصمیم به تاسیس بنای بزرگی در کرانه های بوسفور کرد. او با پر کردن یک لنگرگاه قدیمی در محدوده یک باغ، کاخ دولماباغچه را بنا نمود (Dolmabahce به معنای باغ پر از آب است).

کاخ دلما باغچه در سال 1853 تکمیل شد و سومین کاخ بزرگ استانبول می باشد. سلطان عبدالمجید به دلیل اینکه به آینده امپراطوریش ایمان داشت، این بنا را ساخت و در آن بسیار زیاد هزینه کرد. اما این بنا، به یادبودی از جهالت‌ها و زیادروی‌های این حکومت بدل شد. ساخت و ساز آن تقریبا خزانه امپراطوری را خالی کرد و هزینه‌های نگهداری این کاخ به ورشکستگی امپراطوری در سال 1875 منجر شد.

ساختمان قصر در کنار خط ساحلی و در میان یک باغ زیبا قرارگرفته‌است. بعد از ساخته شدن این کاخ، خاندان سلطنتی از کاخ توپکاپی به کاخ دلماباغچه نقل مکان کردند.

پس از سلطان عبدالمجید، 6 سلطان دیگر هم در این مکان زندگی کردند. آتاتورک اولین رئیس جمهوری ترکیه، آخرین نفری بود که در این کاخ زیبا زندگی کرد و از دنیا رفت. همچنان در سالروز مرگ آتاتورک بسیاری از افراد در جلوی این کاخ تجمع کرده و سرود ملی می خوانند. آتاترک در نوامبر سال 1938 در ساعت 9:50 دقیقه بامداد درگذشت. در این زمان، تمام ساعت های قصر را به احترام آتاترک نگه می دارند.

سقوط سلسله

کاخ دلما باغچه آخرین عمارت دولت عثمانی است. در سال 1875 امپراطوری عثمانی به دلیل افتضاح اقتصادی که بوجود آورد، سقوط کرد.

هنگامی که دولت آتاترک، در ماه نوامبر سال 1922، سلطنت عثمانی را از میان‌برداشت، Mehmet ششم آخرین بازمانده امپراطوری عثمانی، در نهایت خفت در حال دزدیدن یک ناو بریتانیایی از کاخ دلما باغچه بود.

بخش های دیدنی این کاخ به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. اتاق های عمومی (Selamlik) و تالار سریر
  2. حرمسرا (آپارتمان های خصوصی).

بهترین مکان های Selamlik در کاخ دلما باغچه عبارتند از:

چلچراغ های باکارایی و بوهمیایی که کلا 36 عدد بودند. نرده های کریستالی، پلکان های اصلی، اتاق خواب سلطان، دو پوست خرس بزرگ (هدیه ای از تزار روسیه) گلدان های Sevres، پرده های ملیله دوزی شده گوبلین و قالیچه ها و تخت خواب بزرگی که توسط سلطان غول پیکر، عبدل عزیز، استفاده می شد. اتاق سریر سقفی 40 متری دارد. این اتاق از دکوراسیون خاصی بهره گرفته‌است. چلچراغ، هدیه ای است از ملکه ویکتوریا و 750 لامپ دارد.

قصر Dolmabahce

بهترین زمان بازدید از کاخ دلما باغچه وسط هفته است، چراکه در روزهای دیگر بسیار شلوغ بوده و بایستی ساعت ها زیر آفتاب معطل بمانید. در ضمن اینکه بازدید فقط به صورت گروهی و به صورت 50 نفره به همراه راهنما صورت می گیرد. در روزهای پربازدید، راهنمای انگلیسی زبان نیز در مجموعه وجود دارد.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.