تنگه بسفر

تنگه بسفر (The Bosphorus)

تنگه بسفر Bosporus (/ ˈbɒspərəs /) یا Bosphorus (/ -pər-، -fər - /؛ یونانی باستان: Βόσπορος Bosporos [bós.po.ros]) ، همچنین به عنوان تنگه استانبول (ترکی: İstanbul Boğazı ، به طور محاوره ای Boğaz) شناخته می شود ، یک تنگه باریک ، طبیعی و یک آبراه قابل توجه بین المللی واقع در شمال غربی ترکیه است. این تنگه بخشی از مرز قاره اروپا و آسیا را تشکیل داده و ترکیه را تقسیم می کند. این تنگه باریک ترین تنگه جهان است که برای ناوبری بین المللی استفاده می شود. تنگه بسفر دریای سیاه را با دریای مرمره و از طریق دریانل ، دریای اژه و مدیترانه و از طریق تنگه کرچ ، دریای آزوف متصل می کند.

اکثر سواحل تنگه ، به استثنای مناطق شمالی ، به شدت آباد شده اند و در میان جمعیت شهری 17 میلیون نفری شهر استانبول قرار دارند که از هر دو ساحل به داخل کشور کشیده شده اند.

بر فراز تنگه بسفر، در نزدیکی شاخ طلایی، موزه ی Sakip Sabanci (خیابان Istinye، امیرگان، در روزهای سه شنبه تا یکشنبه بین ساعات 10 صبح تا 6 عصر با اخذ ورودی، باز می باشد.) قرار دارد.

موزه Atli Kosk

موزه خصوصی Atli Kosk

این موزه خصوصی هنر در عمارت Atli Kosk جای گرفته است. این نام بخاطر اسب‌های برنزی و معروف بیزانتینی است که در حیاط جلویی موزه قراردارند. این موزه چندین اتاق دارد که شامل آثارهنری، مجموعه‌ای از دست خط‌های عثمانی و تابلوهای هنرمندان برجسته ترک می‌باشد.

کمی که در تنگه بسفر پیش بروید، در انبار پیشین گمرک واقع در Karakoy pier، استانبول مدرن (Medlis I Mebusan Caddesi Linnan Sahasi، در روزهای سه شنبه تا یکشنبه بین ساعات 10 صبح تا 6 عصر و در روز پنج شنبه بین ساعات 10 صبح تا 8 شب و تا 2 عصر مجانی، با اخذ ورودی باز می باشد) قرار دارد. این موزه، مجموعه‌ای از آثار هنری مدرن ترکیه، تندیس، عکس و صوت و تصویر است.

گردش های محلی در امتداد تنگه بسفر

تنگه بسفر (به ترکی بو از Istanbul Bogazi) تنگه ی باریکی است که دریای سیاه را به دریای مرمره متصل کرده و بخش اروپایی را از مناطق پهناور پشت ساحلی آناتولیا جدا می کند. این کانال پیچ در پیچ، 30 کیلومتر درازا و حدود 2 کیلومتر پهنا دارد. این تنگه، زمانی توسط جیسون و آرگوناتس که به دنبال طلا می گشتند پیموده شده است. در سال 512 قبل از میلاد، این تنگه توسط سپاهیان داریوش شاه در نبرد با Sycythianها پیموده شده است.

اما امروزه کشتی های تفریحی، معابر و قایق های ماهی گیری آن را فرا گرفته اند. کرانه‌های پردرخت آن با دهکده‌های زیبای ماهی‌گیری، عمارت‌های عثمانی و ویلاهای شهروندان متمول استانبول اشغال شده است. دو پل معلق زیبا بر روی آن قرار گرفته اند.

اولین پلی که همواره اروپا را به آسیا متصل می کرد، پل بسفر (یا به ترکی Bogagzici Koprsuru) واقع در Ortakoy است که در 1973 افتتاح شده است و در آن زمان چهارمین پل بلند جهان (1/0740 متر مکعب) به شمار می آمده است. در سال 1988 توسط پل مهمت سلطان فاتح در Rumeli Hisari امتداد پیدا کرد.

دهکده ارتاکوی

سفر قایقی در تنگه بسفر

سفر قایقی بر تنگه بسفر که از پرا در Eminonu شروع می شود، هر مقداری که برایش خرج کنید ارزش دارد. در این سفر قایقی ابتدا از Besiktas و سپس از زنجیره ای از دهکده های جذاب و دیدنی می گذرید. می‌توان با همان قایق برگشت یا هرکجا که می‌خواهید پیاده شده و با اتوبوس یا تاکسی برگردید.

لنج از سمت شمال، از کنار قصر Dolmabahce و قصر Cirgan (امروزه بعنوان هتلی مجلل بازسازی شده) می‌گذرد. پس از توقف در Besiktas، (محل موزه دریایی و پارک Yildiz) از زیر پل بسفر خواهید گذشت. در زیر آن در انتهای غربی پل، دهکده ی Ortakoy قرار دارد که به واسطه ی مسجد آب نمای اش معروف است.

دهکده Ortaky فضای دلپذیری دارد. در این دهکده فروشگاه‌ها، گالری‌های هنری، غرفه‌های کتاب‌فروشی و کافی‌شاپ های متنوعی وجود دارد.

قلعه Rumeli

قلعه نظامی Rumeli Hisari

اگر همین طور به گذر از حومه ی با شکوه آرتاووتکوی و بیک ادامه دهید، به زودی به قلعه ی نظامی مستحکم Rumeli Hisari می رسید (همه روزها به جز روزهای چهارشنبه بین ساعات 9:30 صبح تا 5 عصر با اخذ ورودی باز میباشد). این بنا به دستور مهمت دوم در سال 1452 در آمادگی برای آخرین یورش او به قسطنطنیه آغاز و طی چهار ماه تکمیل شد. دیوارهای آن پارکی زیبا را محصور کرده است. در این پارک سالن تئاتر سرباز، سن رقص‌های محلی و محل برگزاری کنسرت وجود دارد. در کرانه ی مقابل قلعه ی نظامی کوچک و قدیمی تر Anadolu Hisari (در روزهای سه شنبه تا پنج شنبه بین ساعات 9:30 صبح تا 5 عصر با اخذ ورودی باز می باشد) قرار دارد و قدمت آن به سال 1390 بر می گردد.

جنوب قلعه، نمای بیرونی Kucuksu Pavilion، خانه تابستانی عثمانی دیده می شود. این خانه در نقطه‌ای خوش آب و هوا قرار دارد. در آن سوی پل سلطان محمد، قایق‌ها در Kanlica در بخش آسیایی توقف می‌کنند. Kanilca دهکده‌ای مشهور است که به خاطر ماست هایش معروف شده است.

دهکده ماهیگیری

بخش بالایی تنگه بسفر با دهکده های ماهیگیری خوش منظره که عبارتند از Rumeli , Tarabya، Sariyer Kavagi پوشیده شده است جایی که می توانید در یکی از بی شمار رستوران های دریایی عالی آن غذا میل کنید. در Sariyer همچنین شما می توانید از موزه ی Sadberk Hanim دیدن کنید (که به جز روزهای چهارشنبه همه روزه بین ساعات 10 صبح تا 5 عصر با اخذ ورودی باز می باشد) ، مجموعه ای خصوصی که بین سال های 500 قبل از میلاد تا دوران عثمانی را پوشش داده و در دو ویلای چوبی قرن نوزدهم جای گرفته اند آخرین ایستگاه در بخش آسیایی، Anadolu Kavagi نام دارد، مکانی خوش منظره مشرف بر قلعه ای که توسط بیزانتینی ها ساخته شده است. این لنج چندین ساعت از زمان شما را می گیرد. تعداد بسیاری میان کافی شاپ ها و ماهی تازه برای ناهار وجود دارد.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.