کلیسای چورا استانبول

کلیسای چورا Kariye Müzesi

آدرس کلیسا :

استانبول، منطقه فاتیح، محله کاریه، خیابان کاریه جامی، کلیسای چورا

آدرس روی نقشه :

ساعات کاری کلیسا :

تابستان ها از 9 صبح تا 7 شب - زمستان ها از 9 صبح تا 5 عصر

مسیر دسترسی به کلیسا :

ایستگاه متروی Veneciler در خط M2 و 2 دقیقه پیاده روی تا ایستگاه اتوبوس şehzadebaşı و سپس سوار شدن اتوبوس های خط Yunus Emre Mahallesi -38B و پیاده شدن در ایستگاه şehit Yunus Emre Ezer و سپس 10 دقیقه پیاده روی تا کلیسا

توضیحات :

کلیسای کاریه (به ترکی: Kariye Camii) یا کلیسای منجی مقدس چورا، کلیسایی ارتدکس یونانی متعلق به قرون وسطا است. امروزه از این کلیسا بعنوان مسجد در محله Edirnekapı استانبول، ترکیه استفاده می شود. این محله در قسمت غربی شهرداری (بلدیه) منطقه فاتح واقع شده است. کلیسای منجی مقدس چورا به سبک معماری بیزانس ساخته شده است.

در قرن شانزدهم، در دوران عثمانی، این کلیسا به مسجد تبدیل شد. در سال 1945 آن را تبدیل به یک موزه کردند، اما در تصمیماتی که رئیس جمهور وقت ترکیه گرفت در سال 2020 دوباره کاربری آن به مسجد تغییر داده شد. فضای داخلی این ساختمان با برخی از قدیمی ترین و بهترین موزاییک ها و نقاشی های دیواری متعلق به دوران بیزانس پوشانده شده است. این دیوارها پس از عرفی سازی ساختمان و تبدیل آن به موزه ، مرمت شدند.

مسجد کاریه استانبول

کلیسای چورا استانبول

قدیمی ترین بخش ساختمان موجود، محدوده گنبدی شکل مرکزی است که ساخت آن متعلق به سال 1120 می باشد. در اوایل قرن چهاردهم به فرمان تئودور متوکیتس (Theodore Metochites)، شخصی سیاستمدار و محقق که شیفته هنر بود و از دوستان صمیمی و مشاور امپراطور آندرونیوس دوم نیز محسوب می شد، دستور نوسازی و تزیین ای بنا داده شد. متاسفانه، متوکیتس زمانی که امپراطور در سال 1328، از پادشاهی برکنارشد، به شدت فقیرشده و به تبعید فرستاده‌شد. او را در سال 1330 اعلام داشت که حاضر است در کلیسای چورا سال های آخر عمر خود را محصور بگذراند. بنابراین او را آزاد کردند و به آنجا فرستادند. متوکیتس، قسمت مرکزی کلیسا را دست نخورده باقی گذاشت اما ایوان بیرونی و کلیسای جانبی را به این بنا اضافه نمود.

موزاییک های زیبا و نقاشی های آبرنگی این بنا بین سال های 1310 و 1320 ساخته‌شده‌اند. این موزاییک‌ها اثر یک هنرمند گمنام است. ظرافت در رنگ‌بندی، روحی که در آن روان است،  نشانه ای از هنرهای موجود پیش از زوال بیزانتین دارد.

مسجد Kariye استانبول

نمای داخلی کلیسای چورا

موزاییک‌های کارشده در فضا به وسیله صفحات چوبی پوشانده‌شده‌اند. بعضی از پنجره ها نیز با تخته هایی پوشانده‌شده‌است. موزاییک ها، به شرح چهار دوره از زندگی حضرت مسیح و مریم مقدس اشاره می کنند. همچنین پرتره هایی از روحانیون مختلف داخل این کلیسا به تصویر کشانده‌شده‌است.

Kariye

شاهکار هنری کلیسای چورا

شاهکار هنری این بنا، رستاخیز عیسی (Anastasis) است که در طاق محراب کلیسا جای گرفته‌است. این اثر مسیح را در حالیکه آدم و حوا را از آرامگاهشان بیرون می‌کشد و شیطان، درزیرپاهایش افتاده‌است، نشان می دهد.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.