سلیمانیه استانبول

سلیمانیه استانبول (The Suleymaniye)

نمای کلی سلیمانیه استانبول، مسجد با شکوه سلیمانیه، از منطقه ای در بالای شاخ طلایی (در نزدیکی شمال دروازه ی دانشگاه استانبول) دیده می شود. شایع است عالی ترین بنای عثمانی در استانبول، این مسجد ستودنی است

نمای سلیمانیه در غروب از Eminonu

از دوران طلایی امپراطوری عثمانی و دو مرد خارق العاده ای که آن را به وجود آوردند یعنی سلطان سلیمان اول و معمار اصلی او، سنان، در ترکیه از سلیمان به Kanuni (قانون گذار) یاد می کنند که بین سال های 1520 و 1566، زمانی که امپراطوری در اوج قدرت و ثروتش بود، بر تخت سلطنت تکیه داشت

سلیمانیه استانبول و مجتمع پهناور ساختمان هایی که همراه آن بین سال های 1550 و 1557 ساخته‌شد. در این پروژه بیش از 5000 کارگر و استاد کار دخیل بودند. نقل است که برای ساخت ملات این مناره جواهراتی از ایران آورده‌شده‌است. 64 گلدان از جنس رس به صورت وارونه از گنبد آویزان شده‌اند. گفته شده که سلطان سلیمان به واسطه موفقیت‌های معماری سنان، درمراسم افتتاح بنا، افتخار افتتاح را به وی داده است.

مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد سلیمانیه استانبول (ترکی: Süleymaniye Camii ، تلفظ [sylejˈmaːnije]) مسجدی سلطنتی عثمانی است که در تپه سوم استانبول ، ترکیه واقع شده است. این مسجد به سفارش سلیمان بزرگ و توسط معمار سلطنتی سنان طراحی شده‌است. یک کتیبه تاریخ تاسیس را 1550 و تاریخ افتتاح را 1557 مشخص کرده است. پشت دیوار مسجد محوطه ای است که شامل مقبره های هشت ضلعی جداگانه سلیمان بزرگ و همسرش هورم سلطان (روکسلانا) است. برای 462 سال ، مسجد سلیمانیه بزرگترین مسجد شهر بود ، تا اینکه در سال 2019 مسجد چاملیکا از آن پیشی گرفت. مسجد سلیمانیه یکی از مشهورترین مکان های دیدنی استانبول است و از محل آن در تپه سوم ، دید وسیعی از شهر و از محوطه شاخ طلایی را دارد.

ورودیه مسجد سلیمانیه استانبول از طریق حیاط امکان پذیر است. داخل این حیاط با ستون های بزرگی از جنس گرانیت، مرمر و سنگ آذرین شده‌است. همچنین چهار گوش هایی با فواره های آب (یا به ترکی sadirvan) در مرکز حیاط، ستون بندی شده‌است. نمای داخلی پهناور و الهام بخش است. طراحی مسجد مربع شکل است، حدود 58 متر از هر طرف، و به وسیله ی گنبدی با شعاع 27. 5 متر و 47 متر ارتفاع سرپوشیده شده‌است. کاشی ها از Iznik faience اصل و طراحی گلداری دارند. کار چوب درها و پشت پنجره ای ها، عاج کاری و مروارید کوب شده‌اند.

سلیمانیه استانبول

مقبره سلیمان با شکوه و سنان در سلیمانیه استانبول

سلیمان و سنان در نزدیکی مسجد به خاک سپرده شده‌اند. آرامگاه سلطان و همسرش Roxelana در پشت مسجد در باغچه ای محصور قرارگرفته‌است. آرامگاه نه‌چندان باشکوه سنان، درگوشه شمالی مجتمع در باغچه ای مثلث شکل قرارگرفته‌است. گنبد کوچکی بر فراز آرامگاه قرار دارد. پیاده‌روی در تراس مسجد، در درک ابعاد این مجتمع کمک بیشتری به شما خواهد کرد.

به سمت دیوارهای شهر استانبول

تراموا در ادامه مسیر خود، از Laleli و Aksaray می گذرد و به حومه مسکونی شهر وارد می‌شود. مابین سلیمانیه استانبول و دیوارهای شهر دیدنی‌های بسیاری وجود دارد. این دیدنی‌ها از لحاظ مسافت در نقاط متفاوتی پراکنده‌اند. در فاصله ای دور از جاده ی اصلی، این منطقه های اکثرا مسکونی متشکل از کوچه پس کوچه های تو در تو، مسیرهای گل آلود و خیابان های کوچک سنگفرش شده است.

برای پیاده‌روی از نقشه های بزرگ استفاده‌کنید. خانه‌های عجیب و قدیمی که از آتش‌سوزی‌های بیشمار شهر باقی مانده‌اند، ناله‌کنان برخرابه‌های فراموش شده دوران بیزانتین تکیه داده‌اند. بنای پرابهت مسجد شاهزاده (Sehzade Camii) یکی از آخرین آثار سنان، در یادبود شاهزاده Mehmet ساخته‌شده‌است.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×
English العربی

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.